Një ish-polic kandidat për kryetar bashkie i Nju Jorkut

Një ish-polic udhëheq zgjedhjet paraprake mes kandidatëve demokratë për kreun e kryetarit të bashkisë së Nju Jorkut, sipas një sondazhi nga ”New York Post”.

Eric Adams, presidenti aktual i komunës së Brooklyn, ka më shumë se 21% të preferencave, ndjekur nga dy gra, Maya Wiley, ish-këshilltare e kryetarit aktual Bill de Blasio, me 16,5%, dhe Kathryn Garcia, me 16,2%.

Wiley gjithashtu ka mbështetjen e deputetes Alexandria Ocasio-Cortez.

Andrew Yang, një ish-kandidat presidencial, ka vetëm 9,6% të votave.

Në Nju Jork janë 3,6 milionë votues demokratë të regjistruar dhe 500 000 republikanë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *