Një mikrobus përmbyset në Egjiptin jugor, 9 të vdekur dhe 18 të plagosur

Një mikrobus u përmbyse në Egjiptin jugor duke vrarë të paktën nëntë persona dhe duke plagosur 18 të  tjerë, thanë autoritetet të shtunën.

Aksidenti ndodhi të premten kur automjeti i pasagjerëve u përmbys pas një shpërthimi të gomave në një autostradë në provincën Minya 273 kilometra (170 milje) në jug të kryeqytetit Kajro, thanë autoritetet provinciale në një deklaratë.

Mikrobusi po transportonte njerëz nga provinca Sohag në Kajro, thuhet në deklaratë.

Ambulancat nxituan në vendngjarje dhe i transferuan të plagosurit në spitalet në Minya, shtohet deklarata.

Aksidentet vdekjeprurëse të trafikut marrin mijëra jetë çdo vit në Egjipt, i cili ka një rekord të dobët të sigurisë së transportit . Përplasjet shkaktohen kryesisht nga shpejtësia, rrugët e këqija ose zbatimi i dobët i ligjeve të trafikut.

Në fillim të këtij muaji, një mikrobus u përplas me një kamion në Sohag, duke vrarë të paktën 17 persona dhe duke plagosur katër të tjerë. Në korrik, një autobus pasagjerësh u përplas me një kamion rimorkio të parkuar në Minya, duke lënë 23 të vdekur dhe të paktën 30 të plagosur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *