Një minator gjendet i vdekur pas shembjes së minierës në Rusi

nje minator gjendet i vdekur pas shembjes se minieres ne rusi
nje minator gjendet i vdekur pas shembjes se minieres ne rusi

Një minator humbi jetën pas një shembjeje në minierën Kalinskaya në Rajonin Sverdlovsk të Uraleve ruse, njoftoi zyra e shtypit e ndërmarrjes së minierës së boksitit SeveroUralsk (SUBM).

“Minatori Kirill Loskutov ka vdekur. SUBM do t’u sigurojë të afërmve të të ndjerit të gjithë ndihmën e kërkuar. Familjes së të ndjerit do t’i sigurohen tre milionë rubla [mbi 32,340 dollarë] si kompensim,” njoftoi ndërmarrja.

Trupi i pajetë i të ndjerit do të dërgohet për ekspertizë të mëtejeshme mjeko-ligjore. Edhe minatori tjetër, i cili mbijetoi dhe u shpëtua, do të dërgohet për kontroll mjekësor për të përcaktuar shkallën e plagëve të tij.

“Operacioni i shpëtimit për të shpëtuar minatorët në minierën Kalinskaya zgjati pothuajse një ditë,” tha zyra e shtypit e ndërmarrjes. “Fatkeqësisht, një nga minatorët u zbulua i vdekur. Partneri i tij u gjet pa ndjenja dhe u dërgua menjëherë në dhomën e urgjencës në një spital lokal.”

Një shpërthim u raportua mëngjesin e 25 marsit në minierën Kalinskaya. Miniera u rrëzua pas shpërthimit ndërsa dy minatorë po punonin në vendin e ngjarjes në atë kohë. Njëri prej tyre më vonë u shpëtua dhe u dërgua në një spital lokal.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts