Një mister nënujor në bregdetin e Kanadasë, njihuni me mënyrën më “elegante” të peshkimit

Grykëderdhja Comox e Kanadasë ekspozon një histori gati të harruar: grykat e më shumë se 150,000 formacioneve prej druri janë përhapur në të gjithë zonën ndër baticës, duke formuar mbetjet e qindra kurtheve të lashta të peshkut. Në kulmin e përdorimit, besohet se instalimi i nivelit industrial siguronte siguri ushqimore për rreth 10.000-12.000 njerëz K’ómoks, banorë tradicionalë të Luginës Comox.

Sipas ekspertëve  kurthet bazohen në një njohuri të thellë të sjelljes së peshkut dhe baticës së rajonit. Të paraqitura në dy stile -një në formë zemre dhe një formë shevron-kurthet ishin të veshura me panele të lëvizshme prej druri që lejonin ujin, por jo peshkun. Gjatë një valë në rritje, peshqit ndoqën vijën qendrore të kurthit, i cili imitoi vijën bregdetare që ata do të ndiqnin natyrshëm, përmes një hyrjeje dhe në rrethim. Kur batica u tërhoq; peshqit brenda kurthit ishin bllokuar në pellgje të cekëta.

Peshku
 

Në varësi të stilit dhe stinës së kurthit, ngritësit e kurtheve mund të synonin salmonin, dhe të menaxhonin sa salmon vazhdoi të pjellë në sistemet e përroit lokal. Duke vepruar kështu ata ishin në gjendje të siguroheshin që ata morën vetëm peshk të mjaftueshëm për të plotësuar nevojat e komunitetit dhe tregtisë. Nëse një lloj i peshkut dukej i dobët, ata mund të zgjedhin të mos e peshkojnë fare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.