Një muaj para një ataku në zemër, trupi juaj do t’ju paralajmërojë me këto 8 sinjale

nje muaj para nje ataku ne zemer trupi juaj do tju paralajmeroje me keto 8 sinjale

Parandalimi është më i mirë se kurimi. Ky rregull i thjeshtë zbatohet për çdo sëmundje dhe është veçanërisht i vlefshëm kur simptomat nuk njihen siç duhet.

sulm në zemër (1)

Bright Side përshkroi simptomat kryesore që mund të ndodhin një muaj ose edhe më herët para një ataku në zemër. Kushtojini vëmendje të madhe në rast se jeni në rrezik.

Lodhja e pazakontë

Lodhja e pazakontë është një nga simptomat kryesore që tregon një atak të afërt në zemër. Gratë kanë më shumë gjasa të zhvillojnë këtë lloj simptome sesa burrat.

Aktiviteti fizik ose mendor nuk është shkaku i lodhjes dhe rritet deri në fund të ditës. Kjo simptomë është mjaft e dukshme dhe nuk do të kalojë pa u vënë re: ndonjëherë është rraskapitëse për të kryer detyra të thjeshta, si rregullimi i një shtrati ose të bësh dush.

Dhimbje barku

Pagjumësia shoqërohet gjithashtu me një rrezik të shtuar të një ataku në zemër ose goditje në tru, gjë që është më e zakonshme tek gratë. Karakteristikat e pagjumësisë shpesh përfshijnë një nivel të lartë të ankthit.

Pagjumësia

Pagjumësia shoqërohet gjithashtu me një rrezik të shtuar të një ataku në zemër ose goditje në tru, gjë që është më e zakonshme tek gratë. Karakteristikat e pagjumësisë shpesh përfshijnë një nivel të lartë të ankthit.

Vështirësi në frymëmarrje

Gulçimi është një ndjenjë e fortë e paaftësisë për të marrë frymë thellë. Shpesh ndodh tek burrat dhe gratë deri në 6 muaj përpara se të kenë një atak në zemër. Zakonisht është një shenjë paralajmëruese.

Rënia e flokëve

Humbja e flokëve konsiderohet të jetë vetëm një tregues tjetër i dukshëm i rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Më së shpeshti prek burrat mbi 50 vjeç, por disa gra mund të jenë gjithashtu në grupin e rrezikut.

Rrahje të parregullta të zemrës

Aritmia shpesh shoqërohet nga një sulm paniku dhe ankthi, veçanërisht tek gratë. Shfaqet në mënyrë të papritur dhe shfaqet ndryshe: aritmi (rrahje të parregullta të zemrës) ose takikardi (rritje e rrahjeve të zemrës). Rrahjet e parregullta të zemrës zgjasin 1-2 minuta. Nëse nuk përmirësohet, mund të ndjeni marramendje dhe lodhje ekstreme.

Djersë e tepërt

Djersitja e pazakontë ose e tepërt është një shenjë paralajmëruese e hershme e një ataku kardiak. Mund të ndodhë në çdo kohë të ditës ose të natës. Kjo simptomë prek më shpesh gratë.

Dhimbje gjoksi

Burrat dhe gratë përjetojnë dhimbje gjoksi në intensitete dhe forma të ndryshme. Tek meshkujt, kjo simptomë i referohet shenjave më të rëndësishme të hershme të një ataku të afërt në zemër, të cilat nuk duhet të injorohen. Nga ana tjetër, ajo prek vetëm 30% të grave.

 

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts