Një nga vendet e fundit të Perëndim që ndalon martesat e të njëjtit seks/ Zvicra shkon në referendum të dielën

Votuesit zviceranë do të përcaktojnë të dielën nëse do të lejojnë çiftet e të njëjtit seks të martohen dhe të gëzojnë të njëjtat të drejta si partnerët martesorë heteroseksualë, pas një fushate të referendumit në një nga vendet e fundit të Evropës Perëndimore që ende ndalon martesat homoseksuale.

Qeveria dhe parlamenti miratuan martesën për çiftet e të njëjtit seks vitin e kaluar, duke i lejuar ata të birësojnë fëmijë pa prindër nga asnjë partner, duke u dhënë çifteve lezbike akses në dhurimin e spermës.

Ky veprim u sfidua menjëherë nga një treshe partish nacionaliste dhe konservatore të krishtera, të cilat kundërshtuan zgjerimin e të drejtave të çifteve të të njëjtit seks përtej një partneriteti civil themelor që është legalizuar në Zvicër që nga viti 2007.

Sipas kushtetutës zvicerane, çdo vendim parlamentar mund t’i nënshtrohet një referendumi nëse të paktën 50,000 qytetarë e kërkojnë atë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.