“Një nga vijat bregdetare më unike që kam parë në botë”, dhëndri i Donald Trump plan investimi 1 mld dollarë në Sazan

nje nga vijat bregdetare me unike qe kam pare ne bote dhendri i donald trump plan investimi 1 mld dollare ne sazan
nje nga vijat bregdetare me unike qe kam pare ne bote dhendri i donald trump plan investimi 1 mld dollare ne sazan

Firma “Affinity Partners” e Jared Kushner, dhëndri i ish-Presidentit amerikan dhe kandidatit aktual republikan, Donald Trump, është në diskutime të avancuara për tre investime në zhvillimin e pronave në Ballkan që mund të kalojnë 1 miliard dollarë, mes tyre edhe në Shqipëri.

Firma e kapitalit privat me bazë në Miami ka në plan të transformojë ishullin e Sazanit, që më parë ishte një bazë ushtarake, në një komunitet luksoz të markës “Aman”, tha Kushner në një intervistë me Bloomberg.

Affinity po kërkon gjithashtu të zhvillojë Gadishullin e Zvërnecit të Shqipërisë, një rajon bregdetar me më shumë se 4 kilometra plazhe me rërë të bardhë. Firma planifikon të shtojë disa resorte kryesore në zonë, me afro 10,000 njësi vilash dhe dhoma hoteli.

“Ishulli i Sazanit është një nga vijat bregdetare më të pacenuara dhe unike që kam parë në botë,” tha Kushner.

Duke hulumtuar me miqtë e tij Ric Grenell, i cili shërbeu si ambasador i SHBA në Gjermani gjatë administratës Trump, dhe Asher Abehsera, ai u tërhoq nga një nga zonat turistike me rritje më të shpejtë në botë. Qyteti turistik i Shqipërisë i Ksamilit renditet ndër destinacionet kryesore globale të platformës Airbnb shkruan Bloomberg.

Një projekt i tretë do të transformonte tre blloqe të braktisura në zemër të kryeqytetit serb Beograd në një hotel luksoz me hapësirë ​​komerciale dhe më shumë se 1,500 rezidenca. Zona historike ka qenë e zbrazët që nga bombardimi i NATO-s në prill 1999 ndaj ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes të ish-Qeverisë së Jugosllavisë.

Kushner ka shërbyer si këshilltar i lartë i Shtëpisë së Bardhë. Pasi la punën e tij në qeveri, ai krijoi Affinity, e cila tani zotëron asete me vlerë prej 3.1 miliardë dollarësh.

Firma u mbështet nga investitorë të mbështetur nga shteti i Lindjes së Mesme, duke përfshirë rreth 2 miliardë dollarë nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts