Një onkologe “zbulon” gjendjen e Putinit: Sjellja e tij tregon efektin anësor të trajtimeve kimioterapike kundër kancerit

nje onkologe zbulon gjendjen e putinit sjellja e tij tregon efektin anesor te trajtimeve kimioterapike kunder kancerit
nje onkologe zbulon gjendjen e putinit sjellja e tij tregon efektin anesor te trajtimeve kimioterapike kunder kancerit

Agresioni i Putinit në Ukrainë mund të shpjegohet me një dëmtim të njohur të lidhur me kancerin i njohur si “truri kimio”, sipas një onkologe.

Teori të tjera rreth shëndetit të Putinit kanë përfshirë Parkinsonin ose demencën në fazën e hershme, por shumë analistë thonë se ai mund të ketë filluar trajtimin e kancerit përpara pushtimit.

“Kimio-truri” është një efekt anësor i zakonshëm që mund të vuajnë ata që marrin trajtimin kimio për kancerin. Individët që vuajnë nga kjo gjendje mund të marrin vendime “të çmendura” pa i menduar mirë ato.

Kremlini thotë se Putini është i aftë, megjithatë, shumë kanë vënë në dukje se Putini nuk është dukur mirë në muajt e fundit. Ai është shfaqur “i fryrë”, diçka që një onkologe tha se mund të jetë rezultat i steroideve ose ilaçeve të kimioterapisë.

“Për disa është thjesht godasësh gjëra, të jesh pak më i ngathët apo të harrosh emra, vende dhe fytyra. Por në të tjerat, ajo mund të ndikojë seriozisht në funksionet ekzekutive, si bërja e planeve për të ardhmen, kryerja e shumë detyrave dhe mendimi për pasojat përpara se të bëni diçka madhore. Kjo gjithashtu mund të çojë në një hapësirë shumë më të shkurtër të vëmendjes dhe humbje të fokusit në detyra, veçanërisht nëse ju duhet të merreni me shumë gjëra në të njëjtën kohë dhe jeni në një pozicion të caktuar përgjegjësie”, shtoi mjekja onkologë.

Ajo vuri në dukje se fytyra e fryrë e Putinit mund të tregojë grumbullimin e ujit të shkaktuar nga steroidet dhe medikamentet e kimioterapisë dhe se Putini dukej se po luftonte për ekuilibrin dhe duke humbur fokusin, të dyja simptomat e “trurit-kimio”.

Ajo tha se kjo prek afërsisht tetë në 10 prej atyre që i nënshtroheshin kimioterapisë.

Lajmi vjen pasi një oligark rus i paidentifikuar pretendoi se Putini është “shumë i sëmurë me kancer në gjak”.

Oligarku tha, në një regjistrim të siguruar nga New Lines Magazine, se Putini kishte shkatërruar absolutisht ekonominë e Rusisë, ekonominë e Ukrainës dhe shumë ekonomi të tjera.

Ai shtoi se të gjithë shpresojnë që Putin të vdesë nga kanceri dhe tha se problemi është i gjithi në kokën e tij.

Shefi i Inteligjencës Ushtarake të Ukrainës, gjenerali Kyrylo Budanov, i bëri jehonë vlerësimit të oligarkut. Duke folur për Sky News, ai tha se lideri rus ishte i sëmurë me kancer në gjak dhe në një gjendje të keqe psikologjike dhe fizike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts