Një qytet i plagosur dhe në pamundësi për t’u shëruar/ 1 vit nga shpërthimi tragjik në Beirut që shkaktoi 200 viktima dhe plagosi mijëra të tjerë (Foto)

Është bërë një vit nga shpërthimi i madh në portin e Bejrutit më 4 gusht 2020 ku ,betën të vrarë 200 njerëz dhe 6,000 të plagosur.
Ishte pikërisht 2,700 ton nitrat amoniumi, një përbërës i përdorur si pleh që është gjithashtu një agjent shpërthyes shumë i fuqishëm i cili ishte ruajtur në port pa masa paraprake për më shumë se gjashtë vjet.

Brenda pak minutash nga shpërthimet, imazhet e shkatërrimit u bënë virale në mediat sociale. Pastaj, në orët dhe ditët në vijim, banorët morën një përmbledhje të shkallës së madhe të dëmit, qyteti i tyre i shpërfytyruar dhe pjesërisht pothuajse i panjohshëm. Së fundi, tronditja i la vend zemërimit, pasi vendasit denoncuan një katastrofë që lehtë mund të ishte shmangur.

Populli libanez ngriti thirrjet e tij për ndryshim dhe ata nuk ishin të vetmit. Dy ditë pas katastrofës, Presidenti francez Emmanuel Macron udhëtoi për në Bejrut, duke sjellë një mesazh të “solidaritetit dhe vëllazërisë”, por gjithashtu bëri thirrje për reforma të thella. Por një vit më vonë, rishikimi i klasës politike të Libanit nuk ka arritur të materializohet.

B

Drejtuesit e vendit ende nuk janë në gjendje të bien dakord për një qeveri të re dhe hetimi zyrtar mbi shpërthimin as nuk ka përfunduar. Libani po zhytet më thellë në krizë mes inflacionit, papunësisë dhe mungesës së ushqimit dhe karburantit. Gjysma e popullsisë së vendit tani jeton nën kufirin e varfërisë.

B1

Gazetarët e Reuters Cyril Payen dhe Bilal Tarabey rishikojnë Bejrutin, një qytet të plagosur që mbetet i paaftë për t’u shëruar.
Ata folën me Mehyeddin Lazkani, djalin e njërit prej viktimave në shpërthime, shkrimtarin Charif Majdalani dhe ish -këngëtaren Cosette Sader Khairallah, të cilët të gjithë ndanë dëshpërimin e tyre në situatën me të cilën përballet kryeqyteti.

B2

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.