“Një stuhi e pa parë kurrë në Milano”, Lombardia zyrtarizon kërkesën për gjendje të jashtëzakonshme, Veneto në errësirë, 8 mijë njerëz pa energji elektrike

Italia po përjeton orë të pazakonta mes veriut që është goditur nga stuhia e fortë dhe jugut që vazhdon të digjet nga flakët.

Moti i keq vazhdon të godasë Lombardinë, gjatë natës një stuhi e re, shumë e dhunshme, e shoqëruar me shkarkime të vazhdueshme rrufesh dhe erë të fortë, goditi Milanon rreth orës 4 të mëngjesit dhe një pjesë të mirë të Brianzës dhe zonën veriore të Lombardisë. Fenomeni u shoqërua në disa zona edhe me stuhi breshëri. Këshilltarja për mjedisin e kryeqytetit të Lombardit, Elena Grandi, foli për “një stuhi të paparë më parë, me erëra që kalojnë 100 km/h”.

Në zonën e Brescias, një 16-vjeçar vdiq i pushtuar nga një pemë e shkulur nga moti i keq.

Lombardia ka kërkuar zyrtarisht një gjendje të jashtëzakonshme. Tetë mijë njerëz mbetën në errësirë ​​midis Veronës dhe Trevisos.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts