Një tjetër front lufte në horizont? Tajvani “mollë sherri”, Kina paralajmëron Biden: Do mbrojmë interesat tona. SHBA: Gati për të përdorur forcën në rast pushtimi

Kina është e gatshme të mbrojë interesat e saj kombëtare në Tajvan, në përgjigje të angazhimit të presidentit amerikan Joe Biden në Tokio për të mbrojtur ishullin kundër çdo pushtimi nga Kina.

“Askush nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë e palëkundur, vullnetin e fortë dhe aftësinë e fortë të popullit kinez për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin gjatë konferencës ditore.

Biden: Gati për të përdorur forcën
Nga ana e tij, presidenti amerikan Joe Biden tha se është gati të përdorë forcën ushtarake në rast të një sulmi kinez në Tajvan. Megjithatë, ai shtoi se nuk mendon se një pushtim ka të ngjarë, edhe nëse Kina “po luan me rrezikun” duke fluturuar afër ishullit.

I pyetur nga shtypi, gjatë vizitës së tij në Japoni, nëse Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të angazhohen në veprime ushtarake për të mbrojtur Tajvanin, presidenti amerikan u përgjigj: “Po”, duke nënvizuar se “ky është angazhimi që kemi marrë”.

Ndërkohë ditët e fundit u raportua se Tajvani dyfishoi kohën e stërvitjes për rezervistët dhe gjithashtu shtoi një ndryshim tjetër të rëndësishëm.

Ditët e stërvitjes për ushtarët në pension që mund të tërhiqen në rast nevoje, 2.3 milionë në ishull, shkojnë nga 5-7 ditë në dy javë. Dhe nga teoria kalojmë në praktikë: filloni ushtrimet e gjuajtjes në poligone. Kështu përgatitet Tajvani për “luftë asimetrike”? Presidenti Tsai Ing-ëen u shfaq në një bazë ushtarake në Taoyuan, ku kampet e rezervistëve janë duke u zhvilluar, i veshur me veshje kamuflazhi. Kriza ukrainase e ka alarmuar atë…

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *