Një tragjedi që nuk do të harrohet kurrë, parlamenti francez vendos që mos të luhet futboll në këtë datë
Parlamenti francez miratoi një ligj që ndalon zhvillimin e ndeshjeve profesionale të futbollit në Francë më 5 maj në kujtim të viktimave të katastrofës të stadiumit Furiani në Korsikë në 1992.

dkdkdkdd

Më 5 maj 1992, një pjesë e stadiumit në Furiani të Bastisa u shemb para se të luhej gjysmëfinalja e Kupës Franceze kundër Marsejës, ku mbetën të vdekur 18  tifozë dhe u plagosën më shumë se 2,300.

Ky ligj u propozua që vitin e kaluar, por vetëm sot është bërë votimi i tij në parlamentin francez. Ligji është për të gjitha ndeshjet në Ligën 1, Ligën 2  dhe në Kupë.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *