Një turiste amerikane vritet nga një peshkaqen në Bahamas

Një turiste amerikane u vra nga një sulm peshkaqen në Bahamas.

Gruaja po lahej bashkë me disa të afërm kur një peshkaqen dem e sulmoi atë pak pas orës 14:00 në Green Cay, tha në një konferencë shtypi Kryeinspektori i Policisë Royal Bahamas, Chrislyn Skippings. Zona është rreth gjysmë milje në veriperëndim të Rose Island, një ishull privat jashtë Nassau.

Viktima u identifikua si Caroline DiPlacido. Gruaja ishte duke pushuar me familjen e saj në Bahamas në kohën e sulmit.

Gruaja, për të cilën zyrtarët thanë se ishte 58 vjeç, nuk kishte shenja vitale pas sulmit, tha Skippings.

Ajo mbërriti në Bahamas me një anije lundrimi të martën në mëngjes, tha Skippings.

Anëtarët e familjes ishin dëshmitarë të sulmit. Së bashku me një operator turistik, ata e tërhoqën nga uji dhe e çuan me varkë në Fort Montagu në Nassau, tha Skippings.

Zona ishte e rrethuar dhe e mbyllur për një kohë të pacaktuar për snorkelistët.

“Është thjesht një situatë fatkeqe,” tha Skippings.

Sipas Muzeut të Historisë Natyrore të Floridës në Universitetin e Floridës, sulmi i fundit i regjistruar i peshkaqenëve në Bahamas ishte në vitin 2018. Ai thotë se peshkaqenët dema janë ndër më të zakonshmet kur bëhet fjalë për sulme të paprovokuara ndaj njerëzve.

Ata janë të mëdha, të aftë për të shkaktuar lëndime serioze, gjenden zakonisht në zonat ku njerëzit hyjnë në ujë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts