Një vit pas shpërthimit në Portin e Bejrutit, drejtësia mbetet e paarritshme

Në përvjetorin e parë të shpërthimit në Portin e Bejrutit, kryeministri në detyrë i Libanit, Hassan Diab, tha se arritja e drejtësisë në lidhje me këtë ngjarje fillon me marrjen e përgjegjësisë nga zyrtarët përgjegjës për tragjedinë.

Më 4 gusht, një shpërthim masiv tronditi Portin e Bejrutit, duke vrarë 200 njerëz, duke plagosur rreth 6.000 të tjerë dhe duke lënë pas një gjurmë masive shkatërrimi. Shpërthimi u shkaktua nga një sasi prej 2.750 tonësh nitrat amoni të rrezikshëm që ishte ruajtur në mënyrë jo të duhur në port.

“Shpërthimi i 4 gushtit ekspozoi defektet e vendit”, tha Diab.

“Populli libanez nuk mund të ndihet i sigurt nëse nuk zbulohet e vërteta e plotë e një katastrofe të tillë, në të cilën efektet humanitare, psikologjike dhe sociale nuk mund të kapërcehen”, shtoi ai.

Më 2 korrik, Tariq Bitar, një gjyqtar që heton shpërthimin në port, kërkoi heqjen e imunitetit të tre ligjvënësve libanezë, por parlamenti kërkoi dokumente dhe sqarime të mëtejshme para se të vepronte për heqjen e imunitetit.

“Faktet e plota të katastrofës nuk mund të zbulohen pa përgjigje të qarta për pyetjet themelore: Kush i solli këto materiale kimike? Pse? Pse u ruajtën për 7 vjet? Si ndodhi shpërthimi?”, Tha Diab.

Ministri i Brendshëm Mohammad Fehmi ka hedhur poshtë një kërkesë nga Bitar për të marrë në pyetje Abbas Ibrahim-in, kreun e Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë dhe shefin e Sigurimit të Shtetit Toni Saliba në lidhje me shpërthimin. Bitar gjithashtu ka kërkuar të marrë në pyetje ish-komandantin e ushtrisë Jean Kahwaji dhe zyrtarë të tjerë të rangut të lartë të ushtrisë.

Familjet e viktimave mbajnë tubime rregullisht duke kërkuar përgjegjësinë e zyrtarëve përgjegjës për shpërthimin.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *