“Një votë për stabilitet”/ Bota reagon ndaj rezultatit të zgjedhjeve në Gjermani

Fuqitë evropiane kanë përshëndetur rezultatin e zgjedhjeve kombëtare të Gjermanisë. Blloku konservator CDU-CSU i kancelares Angela Merkel në largim doli i dyti, por regjistroi performancën e tyre më të keqe ndonjëherë. Kandidati për kancelar Olaf Scholz, tha se partia do të zhvillojë bisedime koalicioni me të Gjelbrit dhe Partinë Demokratike të Lirë (FDP) pro-biznesit. Bisedimet mund të duhen muaj për të përfunduar.

Ndërkohë fitoren e tij e kanë përshëndetur liderët në të gjithë botën.

Ministri i Çështjeve Evropiane i Francës Clement Beaune vlerësoi rezultatin e votës së Gjermanisë në reagimin e parë zyrtar të Parisit në sondazh, duke mirëpritur pozicionet pro-BE të mbajtura nga SPD, të Gjelbrit dhe FDP.

“Këtu është një vend, fqinji ynë i ngushtë, që i jep vlerë të madhe moderimit, stabilitetit dhe vazhdimësisë,” tha Beaune për televizionin France 2.

Kryeministri socialist i Spanjës Pedro Sanchez parashikoi lidhje më të ngushta midis Madridit dhe Berlinit nën një qeveri të udhëhequr nga SDP.

“Spanja dhe Gjermania tashmë ishin shumë të bashkuar në evropianizmin tonë dhe tani ne kemi mundësinë të jemi të bashkuar në ngjyrën dhe orientimin e qeverive tona,” tha Sanchez gjatë një fjalimi në qytetin verior të Santander.

Ndërkohë presidenti i Parlamentit Evropian David Sassoli, i cili është gjithashtu anëtar i aleancës politike të qendrës së majtë në asamblenë e BE, uroi Scholz.

“Pas kësaj krize historike, nuk ka kohë për të humbur: Evropa ka nevojë për një partner të fortë dhe të besueshëm në Berlin për të vazhduar punën tonë të përbashkët për një rimëkëmbje sociale dhe të gjelbër,” shkroi ai në Tëitter, duke iu referuar pandemisë COVID-19.

Një reagim ka bërë edhe Rusia e cila tha se shpresonte për “vazhdimësi” në lidhjet e saj me Gjermaninë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha pavarësisht mosmarrëveshjeve midis Moskës dhe Berlinit, “ne jemi të bashkuar nga një mirëkuptim se problemet mund dhe duhet të zgjidhen vetëm përmes dialogut”. Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto tha se Budapesti ishte gati të punonte me një qeveri të re gjermane dhe të rrisë bashkëpunimin me post-zgjedhjet e Berlinit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *