Një zhytës zbulon shpatën 900-vjeçare në brigjet e Izraelit

Një burrë duke u zhytur në brigjet e Izraelit verior, jo shumë larg shtëpisë së tij, kohët e fundit u përplas me një shpatë 900-vjeçare që daton në kohën e Kryqëzatave . Shlomi Katzin, një banor i qytetit të Atlit, vuri re shpatën dhe objekte të tjera shekullore në shtratin e detit në brigjet Carmel, ku rërat e zhvendosura me sa duket i kishin bërë ato papritmas të dukshme.

Shpata katër metra e gjatë ishte e mbuluar me predha dhe mbetje të tjera të jetës detare. Katzin raportoi zbulimin tek Autoritetet Antike të Izraelit.

“Shpata, e cila është ruajtur në gjendje të përsosur, është një gjetje e bukur dhe e rrallë dhe me sa duket i përkiste një kalorësi kryqtar,” thotë inspektori Nir Distelfeld në një deklaratë . “Ajo u gjet e mbuluar me organizma detarë, por me sa duket është bërë prej hekuri. Është emocionuese të hasësh një objekt të tillë personal, duke të çuar 900 vjet mbrapa në kohë në një epokë tjetër, me kalorës, forca të blinduara dhe shpata. ”

Arkeologët tashmë kishin monitoruar zonën, një liman natyror që u ofronte strehë anijeve për mijëvjeçarë. Zbulimet e mëparshme kanë treguar se vendi ishte aktiv deri në 4000 vjet më parë.

Kushtet e paparashikueshme në oqean shpesh nxjerrin objekte në sipërfaqe. Shumë nga këto objekte janë rishfaqur vitet e fundit, thotë Koby Sharvit, drejtor i njësisë arkeologjike detare,  në deklaratë.

“Edhe stuhia më e vogël lëviz rërën dhe zbulon zona në fund të detit, duke varrosur të tjerët,” shton Sharvit.

Përveç shpatës, Katzin dalloi fragmente qeramike dhe spiranca prej guri dhe metali.

Duke filluar në shekullin e 11 -të, udhëheqësit e kombeve evropiane dhe Kisha katolike romake dërguan ushtri kryqtare në Lindjen e Mesme për të kapur vendet që konsideroheshin të shenjta nga të krishterët  dhe sundimtarët myslimanë. Pasi sulltani mysliman Saladin rimori Jeruzalemin nga kryqtarët në 1187, Richard I i  Anglisë udhëhoqi një ushtri kundër tij, duke udhëtuar në jug përgjatë bregdetit të Izraelit nga Akra në Jaffa dhe duke fituar atë që Richard Spencer i London  Times e  vlerëson si një ” fitore të madhe “.

Meqenëse shpata është ende e mbuluar me mbështjellje, është e pamundur të thuhet shumë për të, thotë Sa’ar Nudel , një arkeolog që studion armët nga Kryqëzatat. Kryqtarët dhe kundërshtarët e tyre myslimanë Ayyubid dhe Mamluk të gjithë zakonisht përdorën shpata të drejta me madhësi dhe formë të ngjashme,  shton arkeologu Rafi Lewis .

“Forma themelore e armës, një shpatë e drejtë, nuk ka evoluar shumë nga koha e Vikingëve deri në shekullin e 14 -të,” thotë ai.

Sipas Sharvit, fakti që shpata u gjet më shumë se 600 metra larg bregdetit sugjeron se ishte një armë e kryqtarëve. Forcat myslimane ndërtuan fortifikime përgjatë bregdetit si mbrojtje kundër forcave të ardhura të krishtera, por nuk udhëtuan vetë nga deti.

“Ata shkatërruan qytetet bregdetare, kështu që kryqtarët nuk mund të ktheheshin dhe të rimerrnin Tokën e Shenjtë,” tha arkeologu për  Haaretz .

Shpata tani është në duart e Departamentit Kombëtar të Thesarit të IAA.  Shkencëtarët  planifikojnë të pastrojnë dhe studiojnë armën para se ta shfaqin atë në publik.

Whatsapp Image 2021 10 19 At 04.31.20
Whatsapp Image 2021 10 19 At 04.31.20
Whatsapp Image 2021 10 19 At 04.31.09
Whatsapp Image 2021 10 19 At 04.31.09

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *