Njihuni me propozimin e ri/ Korsi ngjyrë PINK në autostradë vetëm për femrat

Sheilas’ Wheels, kompania e njohur e sigurimeve të makinave të gjinisë femërore ka hedhur propozimin për të t’i bërë rrugët në Mbretërinë e Bashkuar më të sigurta për shoferet gra dhe ka identifikuar PinkZones, një koncept që do të njihte korsi të veçanta për shoferet femra, si një vizion i konceptueshëm i së ardhmes.

Propozimi erdhi si rezultat i një numri raportesh që tregojnë se si gratë janë të pambrojtura në rrugët e Mbretërisë së Bashkuar. Shifrat nga Departamenti i Transportit (DfT)1 të publikuara në vitin 2012 tregojnë se burrat janë përfshirë në 114,190 aksidente krahasuar me vetëm 70,470 për gratë, por 53% e grave të përfshira janë lënduar rëndë, krahasuar me vetëm 38% të burrave.

Korsitë e ndara për gratë në rrugë jo vetëm që do të rrisnin sigurinë, por gjithashtu do t’i largonin ato nga një mjedis potencialisht i rrezikshëm.

PinkZones do të projektohen posaçërisht për shoferet femra për të përmirësuar cilësinë e jetës. Meqë qeveria ka caktuar kohët e fundit 70 miliardë £ për shpenzimet e infrastrukturës së transportit, rialokimi i hapësirës ekzistuese rrugore për gratë shofere mund të jetë relativisht efikase në kosto. Për shembull, vlerësohet se krijimi i korsive vetëm për femra në të gjithë rrjetin e autostradave do të kushtonte 250,000 £ për km.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.