Njohu Palestinën si shtet/ Ministri i Jashtëm izraelit: Votuesit spanjoll “dënuan” Sanchezin në zgjedhjet për Parlamentin Evropian

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Israel Katz , ka shfrytëzuar rezultatet e zgjedhjeve evropiane si një mjet për të vazhduar sulmet e tij ndaj qeverisë së udhëhequr nga socialistët e Spanjës, e cila ka zemëruar administratën e Netanyahut duke kritikuar luftën në Gaza dhe duke njohur një shtet palestinez.

Katz

Partia e Punëtorëve Socialiste Spanjolle (PSOE), e udhëhequr nga kryeministri i vendit , Pedro Sánchez , u mund ngushtë të dielën nga partia konservatore Popullore (PP), duke rënë nga 21 në 20 vende. PP fitoi 22 vende.

Partnerët e koalicionit të Sánchez në platformën e majtë Sumar – të udhëhequr nga zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punës Yolanda Díaz – fituan tre vende, ndërsa aleatët e tij të dikurshëm në Podemos ranë nga gjashtë vende në dy.

“Populli spanjoll e ka ndëshkuar koalicionin @sanchezcastejon dhe @Yolanda_Diaz_ me një humbje të madhe në zgjedhje,” shkroi Katz në X.

“Rezulton se përqafimi i vrasësve dhe përdhunuesve të Hamasit nuk shpërblehet”, shton ai.

Në fund të majit, Katz akuzoi Sánchez-in se ishte “bashkëpunëtor në nxitjen e vrasjes së popullit hebre dhe krimeve të luftës” pasi Spanja njohu zyrtarisht shtetin e Palestinës.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts