Njohu Palestinën si shtet sovran, kryeministri palestinez viziton Spanjën

njohu palestinen si shtet sovran kryeministri palestinez viziton spanjen


Kryeministri palestinez është takuar me homologun e tij spanjoll në Madrid pasi Spanja, Irlanda dhe Norvegjia njohën shtetin palestinez.

lcimg-2a5c973f-5d17-416f-8316-a262d013695b

Muhammed Mustafasë iu bashkua kryeministri i Katarit Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani dhe ministrat e jashtëm të Arabisë Saudite, Turqisë dhe Jordanisë.

Më shumë se 140 vende njohin një shtet palestinez – më shumë se dy të tretat e Kombeve të Bashkuara – dhe me Spanjën dhe Irlandën tani ka nëntë anëtarë të Bashkimit Evropian prej 27 vendesh që njohin zyrtarisht një shtet palestinez.

Si Madridi ashtu edhe Dublini po bëjnë presion që BE të marrë masa kundër Izraelit për sulmet e tij të vazhdueshme në Rafah.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts