Nju Jork ndalon shitjen e makinave të reja me benzinë dhe naftë

Lista e vendeve që shpallin ndalimin e shitjes së makinave të reja me benzinë dhe naftë po rritet.

Guvernatorja e qytetit të Nju Jorkut, Kathy Cole, ka nënshkruar një ligj që zbaton ndalimin e automjeteve me benzinë dhe naftë në Nju Jork.

Siç u njoftua përmes Zyrës së Shtypit Cole, nga viti 2035 do të ndalohet shitja e makinave të reja me benzinë e naftë, në qytetin më të madh dhe më të populluar në SHBA.

Sipas njoftimit, të gjitha makinat e reja të që do të shiten nga 2035 në Nju Jork duhet të lëshojnë ‘zero’ dioksid karboni.

BE është gjithashtu e vendosur të heqë motorët termikë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.