Nju Jork, vaksina e detyrueshme dhe në privat

23:48 06/12/2021

Kryebashkiaku De Blasio: Për të shkuar në punë, duhet që të vaksinohen deri më 27 Dhjetor

Të gjithë banorët e Nju Jorkut do të duhet të vaksinohen nëse duan të shkojnë në punë, ka njoftuar kryebashkiaku i qytetit.

Pas vendimit se të gjithë punonjësit e sektorit publik duhet të ishin të vaksinuar, tashmë masat e reja do të shtrihen edhe për të gjithë punonjësit e sektorit privat, vendim i cili hynë në fuqi më 27 Dhjetor.

“Ne kemi Omicron si njĂ« faktor tĂ« ri, kemi motin mĂ« tĂ« ftohtĂ« i cili do tĂ« krijojĂ« vĂ«rtet sfida tĂ« reja me variantin Delta, kemi grumbullime dhe mbledhje festash. Ndaj ne nĂ« qytetin e Nju Jorkut kemi vendosur tĂ« bĂ«jmĂ« vĂ«rtet diçka tĂ« guximshme pĂ«r tĂ« ndaluar rritjen e mĂ«tejshme tĂ« Covid dhe rreziqet qĂ« ai po shkakton pĂ«r tĂ« gjithĂ« ne. Duke e kthyer vaksinimin tĂ« detyrueshĂ«m pĂ«r tĂ« gjithĂ« punonjĂ«sit e sektorit privat”.

Ai tha se Nju Jorku do të ishte i pari qyteti amerikan i cili do të miratojë vaksinat për punëtorët e sektorit privat, duke prekur rreth 184,000 biznese.

Qyteti tashmĂ« e ka tĂ« detyruar vaksinĂ«n pĂ«r punonjĂ«sit e spitaleve dhe shtĂ«pive tĂ« tĂ« moshuarve  dhe punonjĂ«sit e qytetit, duke pĂ«rfshirĂ« mĂ«suesit, oficerĂ«t e policisĂ« dhe zjarrfikĂ«sit, si dhe njĂ« vendim tĂ« veçantĂ« pĂ«r punonjĂ«sit e shkollave private dhe fetare qĂ« u njoftua javĂ«n e kaluar.

De Blasio, i cili e mbaron mandatin nĂ« fund tĂ« kĂ«tij muaji, tha se ai pret qĂ« vendimi i ri t’i mbijetojĂ« çdo sfide ligjore, pavarĂ«sisht njĂ« bllokimi tĂ« pĂ«rkohshĂ«m tĂ« lĂ«shuar nga gjykatat federale nĂ« njĂ« pĂ«rpjekje tĂ« Presidentit Joe Biden, pĂ«r tĂ« imponuar njĂ« akt tĂ« ngjashĂ«m nĂ« mbarĂ« vendin.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.