Nju Jorku mbytet nga smogu, pamjet që kanë bërë xhiron e botës

nju jorku mbytet nga smogu pamjet qe kane bere xhiron e botes

nju jorku mbytet nga smogu pamjet qe kane bere xhiron e botes

10:24 08/06/2023

Prej ditësh banorët e qytetit të Nju Jorkut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me ajrin e rrezikshëm të shkaktuar nga zjarret në Kanada.

Nju Jorku për të tretën ditë është i mbuluar nga një re smogu, e cila ka vënë nën alarm për cilësinë e ajrit 50 milionë njerëz.

Qytetarët janë këshilluar të shmangin daljet jashtë dhe të mbajnë maska. Mediat e huaja ndajnë foto të skenës “apokaliptike” dhe autoritetet japin këshilla për të minimizuar rreziqet shëndetësore.

Shkak i smogut në Nju Jork janë bërë zjarret në Kanada, ku vendi po përballet me sezonin e tij më të keq të zjarreve në histori. Nxehtësia dhe thatësira kanë sjellë nisjen e sezonit të zjarreve në pyje më herët këtë vit.

Megjithëse zjarret në pyjet kanadezë janë të zakonshme për provincat perëndimore të vendit, sezonin më të keq të zjarreve po e përjeton këtë radhë provinca lindore Nova Scotia.

Vatra zjarri ka pothuajse në të dhjetë provincat dhe territoret e Kanadasë. Provinca Quebec duket se është më e prekura.

Cilësia e ajrit në kryeqytetin Ottaëa, që është pranë kufirit me provincën Quebec, cilësohet i një rrezikshmërie shumë të lartë, sipas indeksit të shëndetësisë së Kanadasë për Cilësinë e Ajrit.

Rreth 3.3 milionë hektarë pyje janë djegur tashmë, gati 13 herë më shumë se mesatarja e 10 viteve të fundit dhe mbi 120 mijë njerëz janë detyruar të lënë shtëpitë.

nju jorku mbytet nga smogu pamjet qe kane bere xhiron e botes 1

/tvklan.al

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts