Nobel në Fizikë për pionierët e informacionit kuantik, Aspect, Clauser dhe Zeilinger hapin rrugën e kompjuterave super të fuqishëm

nobel ne fizike per pionieret e informacionit kuantik aspect clauser dhe zeilinger hapin rrugen e kompjuterave super te fuqishem
nobel ne fizike per pionieret e informacionit kuantik aspect clauser dhe zeilinger hapin rrugen e kompjuterave super te fuqishem

Çmimi Nobel për Fizikë 2022 iu dha Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger, pionierëve të informacionit kuantik.

Francezi Alain Aspect, amerikani John F. Clauser dhe austriaku Anton Zeilinger morën çmimin Nobel për vendosjen e themeleve për të ardhmen e informacionit dhe komunikimit. Eksperimentet e tyre mbi fenomenin e quajtur ‘ngatërrim’, një lloj përqafimi i largët i grimcave, hapën rrugën për kompjuterë të shpejtë dhe të fuqishëm kuantikë, matje më të sakta dhe enkriptim kundër hakerave.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts