Nomadët iranianë/ Njerëz punëtorë, të guximshëm pa vendbanim të caktuar

nomadet iraniane njerez punetore te guximshem pa vendbanim te caktuar

Jeta nomade është krejtësisht e ndryshme nga ajo në fshatra dhe qytete në Iran. Nomadët Bakhtiari janë një nga fiset nomade që jetojnë në Iran. Ata jetojnë në provincën jugperëndimore të Chaharmahal dhe Bakhtiarit dhe janë blegtorë.

Ata janë gjithmonë në lëvizje në stinë të ndryshme ndërsa migrojnë për të gjetur kullota më të mira për të ushqyer bagëtinë e tyre.

Vendbanimi kryesor i nomadëve është Siah-Chador, që fjalë për fjalë do të thotë “një tendë e zezë”. Të bëra nga qime dhie, këto tenda të zeza janë të forta, të ashpra dhe rezistente ndaj motit të lagësht dhe të ftohtit.

Nomadët Bakhtiari janë njerëz punëtorë që kanë luajtur gjithmonë një rol në mbrojtjen e vendit.

Historitë e trimërisë dhe sakrificave të tyre janë përcjellë brez pas brezi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts