Norvegjia dhuron 1 milion doza vaksinash antiCOVID-19 përmes COVAX

Norvegjia do të sigurojë një milion doza vaksinash kundër COVID-19 për vendet e varfra përmes programit të ndarjes së vaksinave COVAX.

“Ekziston njĂ« nevojĂ« urgjente pĂ«r tĂ« vaksinuar personelin e kujdesit shĂ«ndetĂ«sor dhe grupet e prekshme nĂ« vendet me sisteme mĂ« tĂ« dobĂ«ta tĂ« kujdesit shĂ«ndetĂ«sor”, tha sot ministri pĂ«r NdihmĂ«n nĂ« Zhvillim, Dag-Inge Ulstein, nĂ« njĂ« deklaratĂ«.

Norvegjia ka kaluar edhe më parë doza të vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer/BioNTech në Covax, duke e çuar në 1,7 milionë doza shumën totale të kontributeve norvegjeze.

Kryeministrja Erna Solberg njoftoi muajin e kaluar se ajo synon të transferojë pesë milionë doza përmes COVAX, si pjesë e përgjigjes ndërkombëtare kundër pandemisë.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *