Norvegjia me qeveri të re

22:40 09/10/2021

Partia e Punës e Norvegjisë ka deklaruar se ka rënë dakord të formojë një qeveri të re të pakicës me partinë Qendra Rurale. Bisedimet midis dy partive kishin vijuar për katër javë pas zgjedhjeve të muajit të kaluar.

Por Jonas Gahr Store – udhĂ«heqĂ«si i partisĂ« laburiste do tĂ« jetĂ« Kryeministri i ardhshĂ«m i NorvegjisĂ«.

“Ne jemi gati pĂ«r tĂ« formuar njĂ« qeveri”, tha Store nĂ« njĂ« konferencĂ« shtypi, sĂ« bashku me aleatin e tij tĂ« qendrĂ«s Trygve Slag svold Vedum.

Përbërja e qeverisë së re pritet të prezantohet zyrtarisht të mërkurën e ardhshme.

Me vetĂ«m 76 vende nga 169 nĂ« Parlament, koalicionit dypartiak do t’i duhet tĂ« negociojĂ« me partitĂ« e tjera pĂ«r tĂ« miratuar ligje me shumicĂ« tĂ« cilĂ«suar.

Me triumfin e partive të qendrës dhe të majtës socialiste, i jepet fund tetë viteve të sundimit konservator të udhëhequr nga Erna Solberg.

Socialistët u tërhoqën nga negociatat pasi bisedimet paraprake zbuluan ndarje të thella midis palëve mbi politikën e naftës, klimës dhe taksave. Kryeministri aktual i Norvegjisë Solberg do të paraqesë buxhetin e ri të shtetit javën e ardhshme, para se të japë dorëheqjen e qeverisë së saj.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.