“Nuk dua të vdes për Putinin!”, Rusia përfshihet nga protestat pas vendimit të Kremlinit për mobilizim, qindra qytetarë në pranga (VIDEO)

Vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm dhe aktivizim të 300 mijë revizionistëve në luftën në Ukrainë, ka nxitur zemërim dhe protesta na Rusi.

The Guardian raporton se të paktën 109 protestues u arrestuan në të gjithë Rusinë deri më tani.

Në qytetin siberian të Irkutsk, të paktën 10 nga 60 protestuesit që u mblodhën në një shesh qendror u arrestuan, sipas aktivistëve lokalë, raporton Moscow Times.

Në qytetin e tretë më të madh të Rusisë, Novosibirsk, video e publikuar në mediat sociale tregonte një protestues duke bërtitur “Unë nuk dua të vdes për Putinin!”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts