Nuk e ftoi në Shtëpinë e Bardhë, Elon Musk i zemëruar me presidentin Biden: Nuk e përmendi Teslën as edhe njëherë

CEO i Tesla, Elon Musk ka reaguar ashpër ndaj presidentit amerikan, Joe Biden. Në një deklaratë të kohëve të fundit ai pretendoi se Joe Biden dhe qeveria e tij janë të prirur negativisht ndaj kompanisë së tij.

Për të vërtetuar këto akuza, Elon Musk iu referua ngjarjes që ndodhi muajin e kaluar në Shtëpinë e Bardhë gjatë së cilës u prezantuan automjetet elektrike. Joe Biden mund të ketë ftuar shumë prodhues të suksesshëm të automobilave në Shtëpinë e Bardhë, të tilla si General Motors dhe Ford, por ai nuk arriti të ftojë udhëheqësin e industrisë, Tesla , prodhuesin më të shitur të automobilave .

“Ai nuk e përmendi Teslën as një herë, por përkundrazi vlerësoi GM dhe Ford për ofertën e tyre në këtë fushë,” -tha miliarderi.

Duke folur në konferencën Code në Beverly Hills, California, të martën, Musk tha se administrata ishte tepër e ndikuar nga sindikatat dhe nuk hezitoi të shprehte një dëshirë për një president më centrist. Sidoqoftë, kur diskutimi iu drejtua Space Exploration Technologies në të cilën ai është gjithashtu drejtor menaxhues, Elon Musk pranoi se puna me qeverinë amerikane ishte një pjesë e rëndësishme e biznesit të tij.

Sipas një raporti Elon Musk pagoi një taksë minimale mbi të ardhurat në lidhje me pasurinë e tij të madhe të pashprehur, e cila vlerësohet në 209.6 miliardë dollarë nga Indeksi i Miliarderëve të Bloomberg. Ai tha se nuk merr rrogë as nga SpaceX dhe as nga Tesla. Në fakt, norma e tij tatimore është rreth 53% dhe ai shtoi se është pothuajse i sigurt se norma e taksave do të rritet edhe më shumë vitin e ardhshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.