“Nuk është ogur i mirë për rajonin”/ Erdogan flet sërish për mundësinë e një lufte mes Rusisë dhe Ukrainës: Shpresoj të zgjidhet paqësisht, s’mund të pranojmë…

nuk eshte ogur i mire per rajonin erdogan flet serish per mundesine e nje lufte mes rusise dhe ukraines shpresoj te zgjidhet paqesisht smund te pranojme
nuk eshte ogur i mire per rajonin erdogan flet serish per mundesine e nje lufte mes rusise dhe ukraines shpresoj te zgjidhet paqesisht smund te pranojme

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se vendi i tij nuk dëshiron një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës dhe shpreson se çështja do të zgjidhet në mënyrë paqësore.

“Ne kurrë nuk do të dëshironim një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës. Ky nuk është një ogur i mirë për rajonin. Si një vend i NATO’s, ne nuk e duam një gjë të tillë, ne nuk e pranojmë … Unë shpresoj se mund ta zgjidhim këtë në mënyrë paqësore, “tha ai gjatë një vizite në qytetin verilindor të Trabzonit.

Erdogan ka shprehur dëshirën e tij për ndërmjetësimin mes Rusisë dhe Ukrainës për të shmangur konfliktin dhe për të rikonfirmuar angazhimin e Turqisë ndaj NATO’s.

Pas përpjekjeve të pasuksesshme, për të organizuar një takim mes Putinit dhe Zelenskyt, lideri turk njoftoi se do të udhëtojë në Kiev për një vizitë zyrtare.

Ai tha se marrëdhëniet midis Turqisë dhe Rusisë janë tani më të mira se në çdo moment të historisë, gjë që i ka lejuar  dy vendet të rrisin bashkëpunimin ekonomik.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts