“Nuk ka kthim prapa”/ Flasin emigrantët e bllokuar në kufirin Poloni-Bjellorusi: Ushtarët bjellorusë na ndihmojnë të kalojmë në BE, kur nuk ka njeri presin telin me gjemba…

Emigranti sirian Yousef Atalah kishte frikë se do të vdiste në një pyll në kufirin polak, pasi kishte mbetur pa ushqim dhe ujë në acar, i paaftë për të marrë frymë përmes hundës, e cila u thye nga një sulm.

Tani në sigurinë e një qendre imigracioni në qytetin lindor polak të Bialystok, Atalah thotë se ai ishte një nga shumë migrantët e bllokuar në kufi pasi u riatdhesuan në Bjellorusi nga rojet kufitare polake për t’u penguar nga forcat bjelloruse të sigurisë që t’i ndihmonin ata.

“Ne u thamë atyre se donim të ktheheshim në Minsk, ne nuk duam të vazhdojmë këtë udhëtim. Na u tha se nuk ka kthim në Minsk për ju. Vetëm shko në Poloni”- tha ai.

Një emigrant afgan, i cili nuk pranoi të emërohej, përshkroi gjithashtu për Reuters përvojën e tij të bllokimit midis Bjellorusisë dhe Polonisë , i paaftë për t’u kthyer vetë në përpjekje për të kaluar përsëri kufirin me ndihmën e shërbimeve bjelloruse të sigurisë.

Vetë ushtarët bjellorusë po i detyrojnë dhe i ndihmojnë emigrantët të kalojnë kufirin” , tha ai, duke shtuar se ushtarët i kishin thënë se ky ishte një urdhër shtetëror.

Afgani, i cili u largua nga vendlindja e tij pasi talebanët erdhën në pushtet në gusht, përshkroi se si çdo natë ushtria bjelloruse vinte dhe merrte një grup prej 30 ose 40 emigrantësh nga kampet dhe i shtynte në kufi.

“Ata i hedhin një sy kufirit dhe sikur askush nuk është aty, u japin një prerës dhe i detyrojnë të presin gardhin polak të bërë me tela me gjemba” , tha ai.

Taer Rezk, një emigrant 29-vjeçar nga Homs Siri tha se vetë rojet bjelloruse nganjëherë hapin vrima në gardhin kufitar për të ndihmuar emigrantët të arrijnë në Poloni ose Lituaninë fqinje dhe për rrjedhojë në Bashkimin Evropian. Pavarësisht vuajtjeve të tij, emigranti afgan tha se ishte optimist për të ardhmen e tij pas mbërritjes në territorin e BE-së.

“Ndihem më i sigurt tani. Jam i sigurt se do të ndërtoj një karrierë të mirë këtu dhe djali im do të marrë një arsim të mirë e ardhmja e tij do të jetë e sigurt”- tha ai.

BE-ja , e cila ka vendosur në mënyrë të përsëritur sanksione në Bjellorusi mbi abuzimet e të drejtave të njeriut, ka akuzuar Minsk të joshur emigrantët nga vendet e shkatërruara nga lufta dhe dërgimin e tyre si “pengje” për të kaluar në Poloni për të shkaktojë kaos në kufirin lindor të Evropës..

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.