“Nuk largohem, do të mbroj shtëpinë time”, qytetarja greke nuk pranon të evakuohet nga zona e zjarrit, shpërthen në ofendime ndaj qeverisë: Ky është një krim i organizuar

Greqia vazhdon akoma të jetë në një situatë të vështirë nga zjarret që kanë përfshirë qindra zona duke djegur mijëra hektarë tokë e banesa.

Banorët prej ditësh i kanë kërkuar dorëheqjen kruministrit Mitsotakis për keqmenaxhim të situatës.

Një grua, banore e zonës së Pefki përpara se të evakuohej nga banesa e saj është shfaqur e zemëruar dhe inatosur para kamereva të mediave greke duke u ankuar se lëvizja e banorëve në Istiaia është një gabim i madh pasi zjarri përhapet atje.

“Eshte  një krim i organizuar,” tha ajo, duke shtuar se do të qëndrojë në zonë deri në fund për të shpëtuar shtëpinë e saj. “Ku po na dërgojnë?” A ka ardhur ndonjëherë dërguesi këtu? A na dërgojnë për të pirë duhan? Këtu jemi në një vend bregdetar dhe na kërkojnë të largohemi. Ku të shkojmë “?

Mijëra banorë të tjerë janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre të cilat tashmë janë shkrumbuar nga flakët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.