Nuk ndryshon qëndrimi për Kosovën, kryeministri Sanchez: Spanja do të jetë gjithmonë me Serbinë, e mbështesim në rrugën europiane

nuk ndryshon qendrimi per kosoven kryeministri sanchez spanja do te jete gjithmone me serbine e mbeshtesim ne rrugen europiane
nuk ndryshon qendrimi per kosoven kryeministri sanchez spanja do te jete gjithmone me serbine e mbeshtesim ne rrugen europiane

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez, ka mbajtur një qëndrim kundër Kosovës. Ai ka deklaruar se Spanja e mbështet Serbinë për çështjen e Kosovës dhe se do të jetë gjithmonë në mbrojtje të këtyre parimeve.

Kjo deklaratë e tij vjen pas takimeve me presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Sánchez shtoi gjithashtu se Serbia duhet të bëhet anëtare e plotë e BE-së dhe se Spanja do të jetë gjithmonë me të në rrugën e integrimit evropian.

Më tej kryeministri i Spanjës, ka deklaruar se i ka përcjellë presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, mbështetjen e Spanjës për anëtarësimin e plotë të Serbisë në BE.

“Lufta filloi duke menduar se çfarë është Evropa dhe kush jemi ne evropianët. Ne nuk mund ta harrojmë Ballkanin Perëndimor. Sot i përcolla Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, mbështetjen e Spanjës që Serbia të bëhet anëtare e plotë e BE-së. Tani është momenti”, ka thënë kryeministri spanjoll Vuçiç.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts