“Nuk paguan dot as qeranë e shtëpisë”/ Është ëndërr për të gjithë atletët, por ja sa është vlera e medaljes së artë olimpike

Edhe pse është një ëndërr për të gjithë atletët, vlera e medaljes së artë olimpike nuk është aq e madhe.

Një medalje në Lojërat Olimpike është momenti kryesor për të gjithë atletët. Ose më saktë të jetë i saktë për pothuajse të gjithë, pasi ekziston përjashtimi i futbollit ku të gjithë do të kishin preferuar të kishin ngritur trofeun e Kupës së Botës , ndoshta edhe Ligën e Kampionëve.

Pra, ata që arrijnë të realizojnë ëndrrën e tyre, e vendosin atë në një pozitë të spikatur në shtëpinë e tyre dhe e shikojnë si beben e syrit të tyre gjatë gjithë jetës së tyre.

Prandaj, dikush mund të presë që vlera e tij ekonomike të jetë proporcionale me etikën e ofruar nga pushtimi i saj. Sidomos kur flasim për medaljen e artë . E megjithatë gjërat nuk janë kështu.

Kjo mbështet analistin ekspert të CNBC , Robert Hum vlera e saj nuk i kalon 700 euro.

Twe

Vlen të përmendet se çmimi përkatës i Lojërave Olimpike Dimërore që u zhvilluan në vitin 2018, ishte edhe më i ulët, pasi arriti 555 dollarë, pra 467 euro .

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts