Nuk parashikoi sulmin rus, shkarkohet shefi i inteligjencës franceze

14:07 31/03/2022

Inteligjenca franceze nuk parashikoi saktĂ« sulmin rus nĂ« UkrainĂ«, nĂ« ndryshim nga inteligjenca amerikane

Eric Vidaud, kreu i inteligjencĂ«s ushtarake franceze, do tĂ« shkarkohet nga posti, vetĂ«m shtatĂ« muaj pasi mori detyrĂ«n. Sipas asaj qĂ« raporton media britanike “BBC”, ky vendim Ă«shtĂ« rezultat i mosparashikimit tĂ« saktĂ« tĂ« sulmit rus nĂ« UkrainĂ«, por edhe i njĂ« riorganizimi tĂ« brendshĂ«m.

NĂ« fillim tĂ« Marsit, menjĂ«herĂ« pas sulmit tĂ« UkrainĂ«s nga forcat ruse, shefi i Shtabit tĂ« Mbrojtjes, gjenerali Thierry Burkhard, pranoi pĂ«r gazetĂ«n “Le Monde” mangĂ«sitĂ«  e francezĂ«ve pĂ«r parashikimin e sulmi tĂ« mundshĂ«m tĂ« UkrainĂ«s.

“Amerikanët thanë se rusët do të sulmonin dhe ata kishin të drejtë. Shërbimet tona menduan se sulmi i Ukrainës do të kishte një barrë të rëndë dhe se rusët kishin mundësi të tjera për të rrëzuar presidentin Volodymyr Zelensky”, ka thënë ai.

Gjenerali Vidaud u kritikua për mangësitë dhe mungesën e saktësisë në parashikimin e luftës çka coi në një analizë të gabuar.

Gjenerali Vidaud u emĂ«rua nĂ« kĂ«tĂ« post verĂ«n e kaluar, nga Komanda e Operacioneve Speciale. NjĂ« nga arritjet e tij mĂ« tĂ« mĂ«dha nĂ« karrierĂ«n e tij profesionale ishte neutralizimi, mĂ« 3 Qershor 2020, i Abdelmalek Droukdel, lideri i Al-KaedĂ«s nĂ« Magrebin Islamik, i cili u vra  gjatĂ« njĂ« operacioni tĂ« kryer nga forcat franceze.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.