“Nuk presim asgjë nga samiti në Slloveni”/ Rama për mediat e huaja: Kemi dëgjuar shumë fjalë por asgjë nuk ka ndryshuar për integrimin në BE
edirama

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Slloveni në kuadër të samitit Ballkani Perëndimor-BE. Në një intervistë për median spanjolle “El Pais”, kreu i qeverisë shqiptare deklaroi se nuk ka pritshmëri të lartë për samitin që zhvillohet në qeveri.

“Ne kemi mësuar rrugën e vështirë për të mos pritur asgjë, sepse kemi parë që Evropa nuk është në një moment shumë të mirë, me shumë probleme të brendshme dhe zgjerimi nuk pritet me entuziazëm”, tha ai për samitin. 

Duke komentuar mbështetjen e shprehur nga Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen gjatë qëndrimit të saj në Tiranë, Rama tha se për shumë vite Shqipëria ka dëgjuar shumë fjalë, por asgjë nuk ka ndryshuar.

“Ne kemi dëgjuar për shumë vite dhe asgjë nuk ka ndryshuar”, përgjigjet ai. “Von der Leyen flet në emër të Komisionit, por Komisioni është një gjë, Këshilli është një tjetër; fjalët e bukura janë një gjë; faktet, një tjetër … Në këtë proces ka pasur gjithmonë një, dy, tre shtete anëtare që janë kundër. Tani është Bullgaria, kështu që për ne është më mirë të mos presim, sepse kur prisni duhet të ndjeni turpin e refuzimit”, thotë Rama.

Rama këmbëngul se integrimi i Shqipërisë në BE është një “nevojë” për të cilën ai as nuk dëshiron dhe as nuk ka një “alternativë”.

“Është i vetmi proces që unë e konsideroj një transferim jetësor të njohurive se si të ndërtohet një shtet demokratik dhe funksional i bazuar në sundimin e ligjit, në një ekonomi konkurruese të tregut të lirë të bazuar në një shoqëri dinamike në standardet e BE -së. Është ajo që duhet të bëjmë. Jo sepse na kërkohet, por sepse është e ardhmja jonë. Atëherë, ajo që ndodh në Bruksel nuk varet nga ne, as nuk më shqetëson. Unë nuk jam pesimist, por nuk dua të humbas më shumë energji duke u ankuar’’, argumenton ai.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.