“Nuk ushqejmë dot familjet”/ Oficerë të armatosur marrin në mbrojtje rezervat ushqimore në Afrikën e Jugut, vazhdojnë protestat masive

Oficerët e armatosur të policisë së Afrikës së Jugut kanë marrë në mbrojtje furnizimet e ushqimit dhe furnizimeve në supermarkete pas disa ditësh plaçkitje dhe dhune nga protestues pas burgosjes së ish-Presidentit Jacob Zuma.

Të paktën 800 dyqane me pakicë janë plaçkitur, tha një kryetar bashkie në provincë.

Presidenti Cyril Ramaphosa tha se qeveria e tij nuk do të lejojë që të mbizotërojë “anarkia dhe sakatimi”. Ai gjithashtu sugjeroi që dhuna ishte provokuar qëllimisht.

Në KëaZulu-Natal, provinca e Z. Zuma dhe epiqendra e dhunës, shumë prej tyre kanë qenë në radhë për ushqim, me disa që rreshtohen nga orët e para të mëngjesit vetëm për të marrë disa artikuj.

Njerëzit në radhë i thanë BBC se ishin të shqetësuar për të ushqyer familjet e tyre, për të marrë formula dhe pelena për foshnjat e tyre, madje edhe ushqim për kafshët e tyre shtëpiake.

Java e dhunës në provincë ka lënë rrugë të dëmtuara ose të bllokuara nga protestuesit dhe qeveria dëshiron të sigurohet që furnizimi me ushqim të mos prishet, tha Khumbudzo Ntshavheni, një ministër i përkohshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *