Nuk vjen fitorja e pritur për republikanët

nuk vjen fitorja e pritur per republikanet
nuk vjen fitorja e pritur per republikanet

21:36 09/11/2022

Vijon numërimi i votave në SHBA, shteti i Xhorxhias shkon në balotazh më 6 dhjetor  

Dallga e kuqe që republikanët shpresonin nuk erdhi. Ata morën fitore modeste në zgjedhjet e mesmandatit, ndërsa demokratët performuan më mirë se sa pritej dhe ndërsa parashikohet të humbin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, ata mund të mbajnë kontrollin e Senatit.

Gara për Senatin në shtetin amerikan të Xhorxhias, ndërmjet senatorit të tanishëm demokrat Raphael Warnock dhe republikanit Herschel Walkerdo të shkojë në balotazh më 6 dhjetor. Do të thotë se mund të duhen javë derisa të mësohet kontrolli Seantit, kjo nëse demokratët nuk i pengojnë rezultatet në Nevada dhe Arizona.

Edhe një shumicë e vogël e republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve do të sjellë pengesa për axhendën e presidentit Joe Biden gjatë dy viteve të ardhshme në detyrë.

Ky është politikani që shumë mendojnë se mund të kandidojë për president në vitin 2024. Republikani Ron De Santismori një fitore të thellë si guvernator i Floridës, duke e forcuar rezultatin e konservatorëve.

“Gëzuar! Faleminderit shumë! Gjatë këtyre katër viteve të fundit, ne jemi ndeshurme sfida të mëdha për popullin e shtetit tonë, për qytetarët e Shteteve të Bashkuara dhe mbi të gjitha, për çështjen e lirisë. Ne pamë lirinë dhe mënyrën tonë të jetesës në shumë juridiksione të tjera në këtë vend të viheshin në provë. Florida e ruajti linjën”, tha Ron Desantis, Guvernatori Floridas

Stili i tij, politikat e tij janë të gjitha të njohura. Ambicia e tij për të rivalizuar Donald Trumpin si kandidati i ardhshëm republikan nuk po pritet mirë nga ish-presidenti.

Zoti Trump mbajti ngjarjen e tij në Florida dhe nuk e përshëndeti fitore e De Santis, por lavdëroi republikanët e tjerë që fituan vende në Kongres.

 “Rezultatet kanë qenë të mahnitshme deri më tani. Këto fitore tregojnë rezultatet vetëm deri në këtë pikë, pasi kemi mbështetur deri më tani 330 kandiatë”, tha Donald Trump, ish-Presidenti i SHBA-së

Rezultati në shtetin e Pensilvanisë është vendimtar. Demokrati John Fessman mundi aleatin e Trumpin, personazhin e famshëm televiziv, Dr Oz.

“Jam krenar për atë që bëmë: mbrojtjen e të drejtës së gruas për të zgjedhur, rritjen e pagës minimale, lejimin e krijimit të sindikatave, kujdesin shëndetësor si një e drejtë themelore e njeriut”, tha John Fetterman, Guvernatori i zgjedhur i Pensilvanisë

Nëse republikanët marrin shumicën në Dhomën e ulët, udhëheqësi i saj do të jetë Kevin McCarthy. Ai parashikoi një rezultat të thellë, çka nuk u arrit.

Miliona vota janë ende duke u numëruar dhe do të kalojnë edhe disa ditë derisa të mësohet i plotë rezultati i zgjedhjeve të mesmandatit.

Por duket se ata nuk ishin shumë larg fitores gjithëpërfshirëse të “valës së kuqe” që kishin kërkuar, pasi demokratët po shmangnin atë lloj humbjeje të rëndë afatmesme që shpesh mundon presidentët në detyrë të secilës parti.

Rezultatet duket se tregonin votuesit po ndëshkonin Bidenin për kryesimin e një ekonomie të goditur nga inflacioni i madh, ndërkohë që sulmuan gjithashtu përpjekjet republikane për të ndaluar abortin.

Performancat e dobëta të disa kandidatëve të mbështetur nga Donald Trump, duke përfshirë Walker-in,  treguan rraskapitje me llojin e kaosit të nxitur nga ish-presidenti republikan, duke ngritur pikëpyetje rreth qëndrueshmërisë së kandidimit të tij të mundshëm për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024.

Unë mendoj se egoja e tij është shumë e madhe për t’u përballuar,” tha YvonneLangdon, 75 vjeç, ndërsa hodhi votën e saj për kandidatët republikanë në Michigan të martën.

Biden i kishte cilësuar zgjedhjet e së martës si një test të demokracisë së SHBA-së në një kohë kur qindra kandidatë republikanë përqafuan pretendimet e rreme të Trump se zgjedhjet presidenciale të 2020-ës iu vodhën.

Një numër i mohuesve të zgjedhjeve që mbështetën pretendimet e Trump u zgjodhën në detyrë të martën, por frika e dhunës ose ndërprerjeve të tjera të mëdha nga vëzhguesit e anketave të ekstremit të djathtë në qendrat e votimit nuk u materializuan.

Nga mesdita e së mërkurës, republikanët kishin kthyer neto shtatë vende të Dhomës Demokratike, parashikoi Edison Research, dy më shumë se minimumi që u nevojiten për të marrë në dorë dhomën. Ky numër mund të rritet ose të zvogëlohet ndërsa shfaqen më shumë rezultate përfundimtare, me 45 gara ende për t’u thirrur.

Demokratët fitojnë Pensilvaninë

Kontrolli i Senatit do t’u jepte republikanëve fuqinë për të bllokuar të nominuarit e Biden për poste gjyqësore dhe administrative. Por në një fitore kritike për demokratët, John Fetterman ndryshoi një vend në Senatin e SHBA të mbajtur nga republikanët në Pensilvani, duke mposhtur kirurgun e famshëm në pension Mehmet Oz dhe duke forcuar shanset e partisë së tij për të mbajtur dhomën.

Shtëpia e Bardhë kapi humbjet më të lehta se sa pritej. “Kurrë mos e harroni se sa shumë është nënvlerësuar Ekipi Biden”, tha shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Ron Klain në Twitter.

Por demokratët kishin gjithashtu pjesën e tyre të sikletit, pasi përfaqësuesi i Nju Jorkut Sean Patrick Maloney, kryetari i komitetit të ngarkuar me rizgjedhjen e demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve, pranoi se kishte humbur garën e tij.

Nëse republikanët marrin kontrollin e Kongresit, ata planifikojnë të kërkojnë kursime të kostos në programet e Sigurimeve Shoqërore dhe të Sigurimit të Medicare dhe të bëjnë shkurtime të përhershme të taksave të miratuara në vitin 2017 që do të skadojnë.

Republikanët gjithashtu mund të krijojnë një përballje mbi tavanin e borxhit për të nxjerrë shkurtime të mëdha të shpenzimeve dhe mund të pakësojnë ndihmën për Ukrainën.

Vetëm 26 nga 53 garat më konkurruese, bazuar në një analizë të Reuters të parashikuesve kryesorë jopartiakë, ishin vendosur që nga mëngjesi i së mërkurës, duke ngritur mundësinë që rezultati përfundimtar mund të mos dihet për ca kohë. Demokratët fituan 20 nga ato 26 gara.

Në këtë klimë ne duhet të kishim bërë më mirë,” tha Rob Jesmer, një ish-kreu i krahut të fushatës së Senatit të republikanëve.

Indekset e aksioneve në SHBA ranë të mërkurën pasi pasiguria rëndoi disponimin e tregtarëve.

Partia që pushton Shtëpinë e Bardhë pothuajse gjithmonë humbet vendet në zgjedhje në mes të mandatit të parë katërvjeçar të një presidenti dhe Biden ka luftuar me miratimin e ulët publik.

Ditë e përzier për Trump

Trump, i cili mori një rol aktiv në rekrutimin e kandidatëve republikanë për Kongresin, pati rezultate të përziera.

Ai shënoi një fitore në Ohajo, ku autori i “Hillbilly Elegy” J.D. Vance fitoi një vend në Senat për ta mbajtur atë në duart e republikanëve. Por Oz humbi garën e tij për Senatin e Pensilvanisë dhe Doug Mastriano, një tjetër aleat i Trumpit, u mund me lehtësi në garën për guvernator të shtetit.

Aleatët e Trump gjithashtu po luftonin në garat për Senatin e Arizonës, Gjeorgjisë dhe Nevadës, ku fletëvotimet ende po numëroheshin.

Ndërkohë, Guvernatori i Floridës, Ron De Santis, i cili mund të sfidonte Trump në vitin 2024, fitoi rizgjedhjen me gati 20 pikë përqindjeje, parashikoi Edison.

Tridhjetë e pesë vende në Senat, të gjitha 435 vendet e Dhomës së Përfaqësuesve dhe tre duzina gara për guvernatorë ishin në fletëvotim.

Çështja kryesore që rëndon mbi demokratët ishte inflacioni vjetor kokëfortë i lartë, i cili në 8.2% qëndron në normën më të lartë në 40 vjet.

Votuesit në Kaliforni, Miçigan dhe Vermont miratuan referendumet që sigurojnë të drejtat e abortit në kushtetutat e shteteve të tyre. Kentaki Thellësisht kon konservator shërbëtor dukej i gatshëm të refuzonte një amendament kushtetues që do të deklaronte se nuk kishte të drejtë për abort.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts