Numri i lartë i infektimeve me Covid-19, rikthehen maskat në ambjentet e jashtme në disa ishuj të Greqisë

Mundësia e kthimit të maskës  në ambiente të jashtme në zona të tilla si Mykonos dhe Ios u la e hapur ndërsa fliste për buletinin kryesor të lajmeve të SKAI nga Profesori i Higjienës dhe Epidemiologjisë në Universitetin e Thesalisë dhe anëtar i Komitetit të Ekspertëve të Ministrisë së Shëndetësisë, Christos .

I pyetur për të komentuar deklaratat e Nikos Hardalias në lidhje me masat e reja për shkak të situatës epidemiologjike në të dy ishujt, ai tha se “ato mund të jenë të njëjtat masa”

Ai tha: “Ne kemi thënë që atje ku ka sinkronitet dhe jashtë, ne duhet të mbajmë maskë. Ne do ta shohim dhe studiojmë nëse gjërat nuk shkojnë mirë në disa zona, ajo mund të kthehet në de-përshkallëzim të rasteve më shpejt”, shtoi Z. Hadjichristodoulou, duke iu referuar shembullit të Francës, ku ai rivendosi masën e maskës jashtë.”

Sipas tij, masa më e mirë për momentin është intensifikimi i vaksinimeve, pasi tha se ato kanë rënë dhe ne duhet të gjejmë mënyra për të filluar përsëri vaksinimet me të njëjtën ritëm.

“Vaksinimi i grupeve kryesisht me rrezik të lartë është përparësia e parë. “Kjo nuk do të thotë që njerëzit mbi 65, 70 vjeç nuk janë të vaksinuar”, theksoi ai.

Ai madje foli për një “pandemi të të pavaksinuarve tani e tutje”. Edhe nëse të vaksinuarit sëmuren, ata do të bëhen shumë të butë, vuri në dukje profesori. I pyetur për murin e imunitetit, z. Hadjichristodoulou tha se nuk mund të parashikohet se kur do të ndodhë. “Por nuk do të jetë fundi i gushtit, ndoshta në shtator,” tha ai. “Të rriturit duhet t’i mbrojnë fëmijët që të shkojnë në shkollë”- u shpreeh ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *