Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza rritet në 24,620

numri i palestinezeve te vdekur ne gaza rritet ne 24620

Numri i të vdekurve palestinezë nga sulmet e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 24,620, tha Ministria e Shëndetësisë me bazë në Gaza.

Ministria tha në një deklaratë për shtyp se ushtria izraelite vrau 172 palestinezë dhe plagosi 326 të tjerë gjatë 24 orëve të fundit.

Ai shtoi se konflikti i vazhdueshëm Izrael-Hamas ka plagosur 61,830 palestinezë që nga shpërthimi i tij më 7 tetor 2023, duke vënë në dukje se një numër i madh viktimash ishin ende nën rrënoja dhe ekuipazhet e ambulancës dhe të mbrojtjes civile nuk mund t’i arrinin ata.

Ndërkohë, TV Palestinez raportoi se një bombardim izraelit në qytetin jugor të Rripit të Gazës, Rafah, të mërkurën mbrëma rezultoi në vdekjen e të paktën 19 palestinezëve, shumica e të cilëve ishin fëmijë dhe gra.

Në Bregun Perëndimor, numri i vdekjeve të palestinezëve të vrarë nga ushtria izraelite në Tulkarm u rrit në gjashtë gjatë një operacioni masiv ushtarak që zgjati për më shumë se 30 orë, shtoi ai.

Të paktën 367 palestinezë janë vrarë nga sulmet izraelite në Bregun Perëndimor që kur një raund i ri i konfliktit izraelito-palestinez shpërtheu më 7 tetor 2023, sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve WAFA.​

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts