Numri i rinocerontëve në Afrikë rritet për herë të parë në më shumë se një dekadë

Ka patur një rritje prej 5% në numrin e rinocerontëve të vëzhguar në Afrikë vitin e kaluar, tha sot Unioni i Ruajtjes (IUCN) në një njoftim që përkon me Ditën Botërore të Rinocerontit. Numri u rrit në 23 300, megjithëse kafshët janë ende të rrezikuara nga gjuetarët.

“Të paktën 551 rinocerontë u vranë ilegalisht në kontinentin afrikan vitin e kaluar”, sipas IUCN.

Kafshët gjuhen për brirët e tyre, të cilët mendohet se në disa rajone kanë fuqi shëruese ose rrisin fuqinë, pavarësisht se kërkimet shkencore kanë dëshmuar të kundërtën.

“Numri i rinocerontëve të bardhë u rrit në rreth 16 800 për herë të parë që nga viti 2012”, sipas të dhënave.

Numri i rinocerontëve të zinj u rrit gjithashtu, në rreth 6 500, ndërsa IUCN ia atribuon këtë masave më të rrepta të ruajtjes.

Rinocerontët janë të rëndësishëm për biodiversitetin pasi sigurojnë habitate të sigurta për kafshët e tjera.

IUCN është një organizatë ombrellë me anëtarë aktivë në fushën e ruajtjes së natyrës.

Këtu përfshihen shtetet dhe organizatat qeveritare dhe joqeveritare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts