Numri i të vdekurve në sulmin me raketa të Rusisë ndaj kolonës civile në Zaporizhzhia rritet në 31

numri i te vdekurve ne sulmin me raketa te rusise ndaj kolones civile ne zaporizhzhia rritet ne 31
numri i te vdekurve ne sulmin me raketa te rusise ndaj kolones civile ne zaporizhzhia rritet ne 31

Numri i të vdekurve në sulmin me raketa të Rusisë ndaj një kolone me makina civile, duke u larguar nga qyteti i Zaporizhzhia, u rrit në 31, pasi një grua tjetër vdiq në spital.

Deklarata përkatëse u bë nga kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Zaporizhzhia, Oleksandr Starukh.

“Fatkeqësisht, numri i viktimave është rritur. Një tjetër grua, e cila ishte plagosur rëndë, ka ndërruar jetë. Tani numri i të vdekurve u rrit në 31: tridhjetë civilë dhe një oficer policie që po ndihmonte njerëzit, “tha Starukh.

Sipas fjalëve të tij, trupat ruse sulmuan kolonën në tre vende: në krye, në mes dhe në fund. Askush nuk mund ta parashikonte këtë.

“Edhe një shembull tjetër që kemi të bëjmë me shtetin terrorist,” shtoi Starukh.

Sipas Starukh, në një takim të Këshillit të Mbrojtjes, pala ukrainase mori një vendim për të mbyllur një pikë kontrolli për disa ditë. Ata që shkonin në zonat e pushtuara përkohësisht përmes atij postblloku ishin kryesisht vullnetarë dhe njerëz që vizitonin të afërmit e tyre të moshuar.

Më 30 shtator 2022, trupat ruse goditën një kolonë makinash civile, duke u larguar nga qyteti i Zaporizhzhia, me raketat S-300.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts