Numri i vdekjeve nga Covid në Indi arrin nivele rekord, shënohen mbi 300 mijë viktima

Numri i vdekjeve të lidhura me Covid-19 në Indi ka kaluar mbi 300 000, ndërsa vendi vazhdon të ndeshet me situatën e rëndë të pandemisë.

Ekspertët paralajmërojnë se numri i vërtetë i viktimave mund të jetë shumë më i lartë pasi shumë vdekje nuk regjistrohen zyrtarisht.

India ka regjistruar 26 milion raste – e dyta pas SHBA në rruzull – dhe tani është epiqendra e pandemisë globale. U desh më pak se një muaj për të regjistruar 100 000 vdekjet e fundit.

Një valë e dytë vdekjeprurëse në javët e fundit ka mbingarkuar sistemin e kujdesit shëndetësor të vendit, me spitalet që luftojnë për të përballuar fluksin e pacientëve dhe me barnat kritike dhe oksigjenin që mbaron.

Gjatë ditëve të kaluara, shqetësimet për një numër në rritje të infeksioneve vdekjeprurëse të rasteve të lidhura me trajtimin e Covid i janë shtuar krizës së përgjithshme. Në disa vende, edhe krematoriumet kanë mbaruar hapësirën dhe janë detyruar të zgjerohen në vendet e improvizuara në parqet publike.

Ka raporte të gazetarëve që numërojnë trupa në morgje, për t’u përpjekur të marrin një numër më të saktë. Disa persona spekulojnë se rreth një milion njerëz mund të kenë vdekur në të vërtetë.

Të dhënat e vdekshmërisë në Indi nuk janë të sakta dhe vdekjet në shtëpi shpesh kalojnë të paregjistruara, veçanërisht në zonat rurale. Procesi i vaksinimit në vend gjithashtu nuk po bën gati progresin e duhur për të lehtësuar krizën aktuale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.