Numri total i të infektuarve me COVID-19 në Austri kalon shifrën 2 milionë

Numri i përgjithshëm i infeksioneve me COVID-19 të raportuara në Austri që nga fillimi i pandemisë ka kaluar 2 milionë, sipas të dhënave nga Ministria e Brendshme austriake.

Shifra e 2 milionëve u kalua të shtunën pasi vendi alpin, me një popullsi prej rreth 9 milionë banorësh, regjistroi 32,258 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit.

Austria ka parë një rritje kohët e fundit të infeksioneve COVID-19 për shkak të variantit shumë infektiv Omicron. Infeksionet ditore në vend kanë qenë rreth 30,000 raste në dy javët e fundit.

Të shtunën gjithashtu hyri në fuqi mandati i Austrisë për vaksinën COVID-19. Vaksinimet kundër koronavirusit janë tashmë të detyrueshme për të gjithë të rriturit në vend, me gjoba për mospërputhje.

Të dhënat zyrtare treguan se që nga e premtja, 75.7 për qind e popullsisë austriake kishte marrë të paktën një dozë të vaksinës COVID-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.