Nxiti njerëzit të thyenin rregullat anti-Covid, gjykata në Rusi dënon bashkëpunëtoren e ngushtë të Navalny

Një gjykatë ruse ka dënuar një aleate kyç të udhëheqësit të burgosur të opozitës Alexey Navalny me 18 muaj lëvizje të kufizuar pasi e gjeti atë fajtor për nxitjen e njerëzve për të thyer rregullat e sigurisë COVID-19.

Lyubov Sobol u akuzua të martën për pretendimin e saj për thirrjen e rusëve për të marrë pjesë në një protestë të paligjshme në rrugë në janar në mbështetje të Navalny. Fillimisht ajo ishte vendosur në arrest shtëpie.

Sobol u urdhërua të qëndrojë në shtëpi nga ora 10 e mbrëmjes deri në 6 të mëngjesit për një vit e gjysmë, tha avokati i saj, Vladimir Voronin, në një postim në Twitter.

33-vjeçares iu ndalua gjithashtu të largohej nga Moska dhe të merrte pjesë në ngjarje masive. Për më tepër, ajo duhet të kontrollohet me policinë tri herë në muaj.

Sobol, i cili është një ndihmës i shquar i Navalny dhe ishte një avokat i Fondacionit të tij tashmë të mbyllur Anti-Korrupsion, e ka hedhur poshtë akuzën e ngritur kundër saj si të motivuar politikisht.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *