OBM: Shtatë vitet e fundit më të nxehtat në histori

Shtatë vitet e fundit kanë qenë më të nxehtat që nga matjet shkencore të temperaturës dhe viti 2021 do të vendoset gjithashtu ndërmjet vendit të pestë dhe të shtatë në renditje.

Kjo u mbështet nga raporti i Organizatës Botërore Meteorologjike, i publikuar në konferencën për klimën, COP26, në Glasgou.

Nivelet e oqeanit filluan të rriten më shpejt nga viti 2013: nga 2,1 milimetra në vit midis 1993 dhe 2002, në 4,4 milimetra në vit midis 2013 dhe 2021.

Sipas organizatës, aciditeti i deteve, për shkak të pranisë së fortë të dyoksidit të karbonit, është sot më i larti në 26 000 vjet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *