OBSH: Bota mund të përballet me mungesën e shiringave dhe vaksinave

Bota jo vetëm që mund te përballet me mungesën e vaksinave për të luftuar COVID-19, por mund të përballet me një deficit prej 1 deri në 2 miliardë shiringash”- tha të martën një këshilltar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Mungesa e shiringave është për fat të keq një mundësi reale,” tha Lisa Hedman, një këshilltare e lartë e OBSH-së për aksesin në produktet shëndetësore, në një konferencë shtypi të OKB-së në Gjenevë.

“Me një kapacitet prodhues global prej rreth 6 miliardë në vit për shiringat e imunizimit, është shumë e qartë se një deficit në vitin 2022 prej mbi 1 miliardë mund të ndodhë nëse vazhdojmë me ‘biznesin si zakonisht’,” tha ajo, duke shpjeguar se mungesa mund të rritet si të larta deri në 2 milionë. Këtë vit, ka pasur gati dyfishin e numrit të vaksinimeve rutinë të bëra çdo vit, që nënkupton dyfishin e numrit të shiringave të imunizimit”- shtoi Hedman.

Një problem tjetër që ajo përmendi është potenciali për praktikën shumë të pasigurt të ripërdorimit të shiringave dhe gjilpërave, një problem historikisht i lidhur me atë kur nuk ka shiringa dhe gjilpëra të mjaftueshme.

“Le të shkojmë më tej në këtë. Injeksionet janë procedura më e zakonshme mjekësore invazive. Gjithsej është një numër më i madh,” tha këshilltari i OBSH-së.

“Ne kemi mbi 16 miliardë injeksione në vit, duke numëruar vaksinat dhe ilaçet e injektueshme për të trajtuar sëmundjet, dhe më pas me vaksinat e COVID-19, ne kalojmë në mbi 22 miliardë. Ne duhet të jemi të qartë dhe të prerë për të shmangur këtë rrezik.”

Lidhur me prodhimin e shiringave, Hedman tha se shumica dërrmuese e eksporteve vijnë nga India dhe Kina.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.