OBSH: Ende larg fundi i pandemisë

09:40 13/04/2021

Veçanërisht problematike sipas OBSH-së është pabarazia masive mes vendeve të varfëra dhe atyre të pasura sa i përket vaksinimit ndaj koronavirusit.

NĂ« vitin e dytĂ« tĂ« pandemisĂ« sĂ« koronavirusit pavarĂ«sisht fushatĂ«s sĂ« vaksinimeve nĂ« shumĂ« vende, sipas OrganizatĂ«s BotĂ«rore tĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ« (OBSH) kriza shĂ«ndetĂ«sore ende nuk Ă«shtĂ« kapĂ«rcyer. “Fundi i pandemisĂ« Ă«shtĂ« ende larg”, paralajmĂ«roi Drejtori i PĂ«rgjithshĂ«m i OBSH-sĂ«, Tedros Adhanom Ghebreyesus nĂ« GjenevĂ«. MegjithatĂ« pĂ«rmes masave tashmĂ« tĂ« sprovuara pandemia po mbahet nĂ«n kontroll, theksoi Tedros. â€œNe duam gjithashtu, qĂ« shoqĂ«ritĂ«, tregjet, udhĂ«timet dhe tregtia tĂ« rihapen”, shtoi ai. “Por ndĂ«rkohĂ« pavionet e kujdesit intensiv nĂ« shumĂ« vende janĂ« pĂ«rtej kapaciteve dhe shumĂ« njerĂ«z po vdesin – e kjo Ă«shtĂ« nĂ« fakt diçka qĂ« mund tĂ« shmanget.”

Kurba e infeksioneve rritet në mënyrë eksponenciale

NjĂ« kohĂ«sisht shefi i OBSH-sĂ« kritikoi faktin, qĂ« ka pabarazi masive sa i pĂ«rket vaksinimit ndaj koronavirusit mes vendeve tĂ« varfĂ«ra dhe atyre tĂ« pasura. Rreth 87 pĂ«rqind e 700 milionĂ« vaksinimeve nĂ« mbarĂ« botĂ«n janĂ« realizuar nĂ« vendet e pasura, theksoi Tedros nĂ« GjenevĂ«. NdĂ«rkohĂ« qĂ« nĂ« vendet e varfĂ«ra janĂ« realizuar vetĂ«m 0,2 pĂ«rqind e vaksinave ndaj koronavirusit.

Numri i infektimeve tĂ« reja dhe i rasteve tĂ« vdekjeve javĂ«n e kaluar Ă«shtĂ« rritur dukshĂ«m pĂ«r tĂ« shtatĂ«n herĂ« me radhĂ«, tĂ«rhoqi vĂ«mendjen kreu i OBSH-sĂ«. “Kurba e pandemisĂ« po rritet nĂ« mĂ«nyrĂ« eksponenciale”, tha ekspertja e OBSH-sĂ«, Maria Van Kerkhove. JavĂ«n e kaluar janĂ« regjistruar 4.4 milionĂ« infeksione tĂ« reja, pĂ«rpara njĂ« viti nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n periudhĂ« numri i infeksioneve ishte rreth 500.000. /DW


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.