OBSH: Europa në rrezik për një valë të re infektimesh nga Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur shqetësimin se pas dy muajsh rënie në Evropë sërish ka filluar të rritet numri i rasteve me COVID-19, duke paralajmëruar se mund të ketë një valë të re infektimesh. Hans Kluge, kreu i OBSH-së për rajonin e Europës ku përfshihen edhe Britania e Madhe dhe Rusia thotë se infektimet e reja javën e kaluar u rritën me 10% , duke e lidhur këtë gjë edhe me variantin Indian.

Kluge paralajmëroi që përkeqësimi i situatës epidemiologjike mund të shtohen duke patur parasysh se variantin Delta është më ngjitës. Zyrtari i lartë i OBSH-së bën thirrje që qytetarët dhe ligjvënësit të jenë të disiplinuar në menaxhimin e situatës, para se kjo të dalë sërish jashtë kontrollit.

Agjencia e BE-së për kontrollin e sëmundjeve (ECDC) vlerëson se deri në fund të Gushtit, varianti Delta mund të përbëjë 90% të rasteve të reja në Bashkimin Evropian.

Rritja e rasteve me këtë variant është vënë re kryesisht në Rusi dhe në Britaninë e Madhe. Britania e Madhe theu një rekord të ri infektimesh ditore me mbi 25 600 raste të reja, shifra që është hasur në muajin Janar. Vdekshmëria në Angli është e ulët pasi gjysma e popullsisë është vaksinuar.

Por kjo gjë nuk po haset në Rusi, ku vdekshmëria ka kapur rekorde, me 672 vdekje në një ditë, për arsye se vaksinimi popullsisë është rreth 12%. Sipas Kluge vaksinat kundër koronavirusit janë treguar efektive ndaj variantit Delta, por një nivel i lartë i mbrojtjes kërkon marrjen e dy dozave.

Ai ngri shqetësimin se shpërndarja e vaksinave ende nuk është në nivele të duhura. Vaksinimi i popullatës në rajonin Evropian të OBSH-së, sipas tij, ishte 24%, shumë larg rekomandimit për imunizimin e 80 për qind të popullsisë së rritur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.