OBSH: Filipinet së shpejti do të kalojnë “vijën e kuqe” lidhur me COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se Filipinet së shpejti do të kalojnë “vijën e kuqe” dhe do të shterojnë kapacitetin e sektorit të saj të kujdesit shëndetësor për të trajtuar rastet me COVID-19.

Drejtori i OBSH-së për Rajonin Perëndimor të Paqësorit, dr. Takeshi Kasai tha se rritja e vazhdueshme e infeksioneve në Filipine është për arsye të shumta, përfshirë llojet e reja të virusit, zbatimin e dobët të udhëzimeve të sigurisë dhe lëvizjen në rritje të njerëzve.

Vendi raportoi mbi 11 mijë infeksione në fillim të kësaj jave, shifra më e lartë midis 37 vendeve në Paqësorin Perëndimor dhe sot shifrat ditore ishin mbi 9.200.

Numri i përgjithshëm i rasteve me COVID-19 në Filipine tani është afër 830 mijë, përfshirë më shumë se 14.100 viktima.

“Jemi të shqetësuar për situatën në Filipine sepse rritja po vazhdon dhe po shkon drejt së ashtuquajturës vijë e kuqe, ku numri i rasteve tejkalon ose tejkalon kapacitetin e kujdesit shëndetësor”, tha Kasai.

Përkundër disponueshmërisë së vaksinave, ai theksoi nevojën që njerëzit të mbajnë maska dhe të ndjekin udhëzimet e distancës fizike dhe higjienës.

Sipas tij, pronarët e bizneseve duhet të mendojnë për mënyra për të minimizuar rrezikun e transmetimit në vendet e punës.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *