OBSH hedh poshtë pretendimin e Izraelit për ‘marrëveshje’ me Hamasin

obsh hedh poshte pretendimin e izraelit per marreveshje me hamasin

Organizata Botërore e Shëndetësisë mohoi pretendimin e Izraelit se OBSH ishte në bashkëpunim me Hamasin duke injoruar provat izraelite për “përdorimin ushtarak” të spitaleve në Rripin e Gazës.

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjithashtu se akuza të tilla mund të rrezikojnë stafin e saj në terren.

Tedros iu përgjigj pretendimeve të bëra nga ambasadori izraelit Meirav Eilon Shahar në një takim të bordit të agjencisë shëndetësore të OKB-së.

“OBSH hedh poshtë akuzat e Izraelit në mbledhjen e bordit ekzekutiv dje se OBSH është në ‘bashkëpunim’ me Hamasin dhe po ‘bën një sy qorr’ ndaj vuajtjeve të pengjeve që mbahen në Gaza,” tha Tedros në X. ”

Pretendime të tilla të rreme janë të dëmshme dhe mund të rrezikojë stafin tonë që po rrezikon jetën e tyre për t’i shërbyer të pambrojturve.

“Si një agjenci e Kombeve të Bashkuara, OBSH është e paanshme dhe po punon për shëndetin dhe mirëqenien e të gjithë njerëzve.”

Në fillim të këtij muaji ai tha në një konferencë për shtyp se kujdesi shëndetësor duhet të mbrohet gjithmonë. Ai “nuk mund të sulmohet dhe nuk mund të militarizohet”, tha ai.

Eilon Shahar kishte thënë se Hamasi po ngulitej në spitalet në Rripin e Gazës dhe po përdorte mburoja njerëzore në territorin palestinez.

“Në çdo spital të vetëm që IDF kontrolloi në Gaza, gjeti prova të përdorimit ushtarak të Hamasit,” tha ajo të enjten.

“Këto janë fakte të pamohueshme që OBSH zgjedh t’i injorojë herë pas here. Kjo nuk është paaftësi; është marrëveshje e fshehtë.

“OBSH e dinte se pengjet mbaheshin në spitale dhe se terroristët vepronin brenda.

“Edhe kur u paraqiten prova konkrete të asaj që po ndodhte nën tokë dhe mbi tokë … OBSH zgjedh të mbyllë një sy, duke rrezikuar ata që duhet të mbrojnë.”

Lufta shpërtheu më 7 tetor kur Hamasi dhe militantët e tjerë nga Gaza filluan sulme të paprecedentë ndaj Izraelit, të cilat morën rreth 1,140 jetë, sipas një raporti të AFP-së të shifrave zyrtare izraelite.

Militantët kapën gjithashtu 250 pengje dhe Izraeli thotë se rreth 132 mbeten në Gaza. Ky numër përfshin të paktën 28 ​​pengje të vdekur, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat izraelite.

Izraeli, si kundërpërgjigje, nisi një ofensivë të pamëshirshme ushtarake që ministria e shëndetësisë në territorin palestinez thotë se ka vrarë të paktën 26,083 njerëz.

Të enjten, Tedros u përlot teksa iu drejtua bordit ekzekutiv. Fakti që 70 për qind e viktimave në Rripin e Gazës janë qenë gra dhe fëmijë duhet të jetë motiv i mjaftueshëm për të sjellë një armëpushim “të vonuar prej kohësh”, tha ai.

“Nëse ne kërkojmë një zgjidhje është gjithmonë e mundur,” shtoi ai, pasi ndaloi për t’u kompozuar. “Është vetëm vullneti që kërkohet.”

Tedros herë pas here bëhet emocional kur flet për ndikimin e luftës tek fëmijët, duke përmendur vitet e tij të hershme në Etiopi.

“Unë jam një besimtar i vërtetë për shkak të përvojës sime që lufta nuk sjell zgjidhje përveç më shumë luftë, më shumë urrejtje, më shumë agoni, më shumë shkatërrim,” tha ai.

“Po mundohem të flas sepse… situata është përtej fjalëve,” tha ai duke fshirë sytë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts